Loading...

Archívum-történet

2013. április 28-án új táncegyüttessel gazdagodott Magyarország kortárs táncélete, megszületett a Miskolci Balett.

A Miskolci Nemzeti Színház Tánctagozata ezt megelőzően több mint két évtizede egyre igényesebb, klasszikus és kortárs táncszínházi produkciókat hozott létre. Mindez a legendás Eck Imre féle Pécsi Balett egyik szólótáncosának, Majoros Istvánnak Miskolcra érkezésével kezdődött. Az addig főleg operettekben és musicalekben fellépő tánctagozat számára óriási szakmai fejlődés volt Csajkovszkij Diótörőjének 1992-es bemutatója. Az előadás ezt követően több évadon át a színház repertoárján szerepelt. Majoros igényességét, klasszikus ízlését hamar megszerette a borsodi közönség. Az ő nevéhez fűződik többek között a Coppélia, a Bahcsiszeráji szökőkút, vagy a Carmen bemutatása is.

Ezt a korszakot követték Novák Péter és Kozma Attila kortárs mozgásszínházi előadásai, a Fekete Zaj, vagy a Divertimento mortale. Ebben az időszakban alakult ki az együttes munkáira jellemző szociografikus, a társadalom problémáira odafigyelő stílus, amely 2012/2013. évadban létrehozott Forint című előadásban is megjelent. A tánctagozat életében jelentős szakmai megújulást hozott Krámer György Harangozó-díjas koreográfus is. Az általa jegyzett Bolero és A hattyúk tava mulató a miskolci közönségsiker mellett a táncfesztiválok kedvelt darabjai voltak.

2012-ben a Miskolci Nemzeti Színház elnyerte a nemzeti státuszú intézmény címet, amely többek között a táncrepertoár jelentős megújításával, gazdagításával járt együtt. Ettől az évadtól kezdve az új vezetés a Tagozat szakmai irányítását Kozma Attilára bízta, aki új táncosok szerződtetésével, koreográfusok meghívásával, workshopok és tréningek szervezésével látott hozzá az önálló arculatú táncegyüttes kialakításához. Már az első évadban meghirdettek egy meghívásos pályázatot a Magyarországon már bizonyított fiatal koreográfusok számára. A nyertesek Góbi Rita, Kulcsár Noémi, Kerényi Miklós Dávid, Újvári Milán több héten át próbáltak akkori táncosainkkal. E munka eredménye a négyNEGYED című táncelőadás. Az évad során Tánctagozatunk több jeles vendégkoreográfussal dolgozott együtt, többek között Lőrincz Katalinnal, Sebestyén Csabával, Mikó Dáviddal, Fejes Kittyvel, Kocsis Tamással, Bodor Johannával és Lőcsei Jenővel.

A színház vezetése úgy érezte, hogy a miskolci Tánctagozat szakmai múltja és törekvései megalapozzák azt a tervüket, hogy Pécs, Győr és Szeged után a Miskolci Nemzeti Színház is egy önálló szellemiségű kortárs balett együttes otthona legyen. Ezért 2013. április 28-án a tánc világnapjának előestéjén megalapították a Miskolci Balettet.